چاپ        ارسال به دوست

پیام رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول در آستانه هفته سلامت 1395

دکتر پریدار: غلبه بر دیابت نیازمند یک عزم همگانی است

با گسترش خدمات بهداشت عمومی و واکسیناسیون بر ضد بیماریهای ویروسی و میکروبی افزایش امید به زندگی و تغییر الگوی زندگی، فعالیت فیزیکی و نوع مواد خوراکی ، جهان در آستانه گذار همه گیر شناختی از شیوع و مرگ و میر ناشی از بیماریهای واگیر دار به سمت بیماریهای تحلیل برنده اعضای بدن و سرطانها قرار گرفته است.

درحال حاضر شایعترین علل مرگ و میر ایرانیان بیماریهای قلبی عروقی ، سرطانها، حوادث و سوانح می باشند که در این بین بیماری دیابت با توجه به عدم وجود درمان قطعی و سیر طولانی مدت و همچنین تحت تاثیر قرار دادن تقریبا تمام اندامهای بدن، بار سنگینی را به خانواده ها و اقتصاد سلامت کشور تحمیل می نماید.

تخمین زده می شود که نزدیک به نیم میلیارد نفر مبتلا یا در آستانه ابتلا به این بیماری در جهان وجود دارد که حداقل سی درصد از مبتلایان به این بیماری از وجود آن بی اطلاع هستند و تعداد زیادی از مبتلایان از برنامه جامع کنترل و درمان قند خون بی بهره هستند.

تمام این داده ها به ما هشدار می دهد که کارهای فرواوانی در هر سه سطح پیشگیری در رابطه با این بیماری باقیمانده که با برنامه ریزی، فراهم سازی زیر ساختها و آموزش پرسنل دانشگاه، بر آنها غلبه کنیم پس غلبه بر دیابت نیازمند یک عزم همگانی است و مهمترین وظیفه دانشگاه در این خصوص رهبری و هدایت تمامی فعالیتها می باشد.

گفتنی است هفته سلامت از اول تا هفتم اردیبهشت ماه است که شعار امسال آن غلبه بر دیابت نام دارد و در همین راستا دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز برنامه های متعددی جهت گرامیداشت هفته سلامت در نظر گرفته است.

 


١٦:٠٨ - شنبه ٢٨ فروردين ١٣٩٥    /    شماره : ٣٥٤٩    /    تعداد نمایش : ٤٢٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: